لطفا صبر کنید ...

بررسی امواج الکترومغناطیسی در سقط جنین

امروزه نگرانی از تشعشع امواج الکترومغناطیس در محیط زندگی و فعالیتهای روزانه باعث شده که بسیاری از مردم دچار عارضه‌هایی شوند که گاها گزارشهای بین‌المللی نسبت به آنها هشدار داده‌اند.

در حالیکه بسیاری از مردم نسبت به سلامت خود نگران بوده و همواره از عوارض احتمالی تشعشعات الکترومغناطیس برای سلامت جویا می‌شوند اما عده‌ای هم با غرق کردن خود در تکنولوژی، ترجیح می‌دهند نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشند یا به همان گزارشهای مراکزی که استفاده از این دستگاه‌ها را همواره بی‌خطر دانسته‌اند، بسنده کنند.

با این حال برخی گزارشهای بین‌المللی نسبت به تأثیرات امواج بر سلامت بدن خوشبین نیستند و استدلالهایی را برای رد خوشبینی به تابش امواج مخابراتی و الکترومغناطیسی ارائه کرده‌اند که همگی بر یک واقعیت تلخ صحه گذاری می­کنند.

امروزه دوری از مایکروفر، رادیو، تلویزیون، خطوط برق فشار قوی، دزدگیر، آنتن‌های مخابراتی، موبایل، لپ‌تاپ، وای‌فای، و اسباب بازی‌های الکترونیک غیر ممکن است و مواجهه‌ی بیش از حد با این عوامل می‌تواند طبق نتایج تحقیقات باعث تخریب ژنتیکی، سقط جنین و مشکلات مختلفی از جمله بارداری در افراد شود.

طبق تحقیقات انجام گرفته حتی اشعه های غیر یونیزان میدانهای الکترومغناطیسی نیز می توانند به طور مستقیم و غیر مستقیم اثرات نامطلوبی بر سلامت انسان ها بگذارند (توضیح و تفکیک اشعه­های یونیزان و غیر یونیزان در این مختصر نیامده است).

بطور کلی منابع تولید میدان های الکترومغناطیس عبارتند از:

میدان الکترومغناطیس فرکانس پایین: مانند خطوط برق، ترانسفورماتورها، لوازم برقی خانه و محیط کار و

میدان الکترومغناطیس فرکانس بالا: مانند شبکه های بی سیم، سیستم های هوشمند بلوتوثی، دکل های مخابراتی، دستگاه های بی سیم مانند تلفن همراه، تلفن های بی سیم و

نکته قابل توجه این است که در سراسر جهان، برخی از جمعیت ها آسیب پذیر شناخته شده اند که مادران باردار، کودکان خردسال و افرادی که در نزدیکی دکل های مخابراتی زندگی می کنند از این دسته به شمار می آیند.

هشدار WHO  در مورد اثر میدان های الکترومغناطیس بر سقط جنین

سقط جنین یکی از پیامدهای بالقوه ای است که نسبت به تابش های الکترومغناطیس بسیار حساس است. طبق مطالعات اثبات شده، در دنیای مدرن امروزی تابش میدان و امواج الکترومغناطیس می توانند ارتباط مستقیم با پیامدهای نامطلوب در دوران بارداری و سقط جنین داشته باشند.

میدان های الکترومغناطیس و مشکلاتی که بر جنین وارد می آورند!

قرار گرفتن مادران در معرض تابش امواج الکترومغناطیس یکی از مواردی است که بسیار خطرناک است. خطر افزایش اختلال در رشد جنین و آپوپتوز (مرگ سلولی) از مشکلات رایج و شایع امواج بر جنین می باشند، زیرا برای زنان باردار و نوزادان مقدار کمی تابش نیز خطرناک است.

تشعشع های ناشی از منابع مولد آلودگی امواج الکترومغناطیس در سه ماهه اول بارداری بسیار خطرناکند و فرآیندهای بدی را بر رشد جنین می گذارد.

چگونگی اثرات تابش الکترومغناطیس

تحقیقی که توسط Augner منتشر شده است نشان می‌دهد افرادی که در فاصله کمتر از 100متری دکلهای تلفن همراه زندگی می‌کنند سطح بالای آنزیم آلفا آمیلاز را در بزاق خود دارند که این هم در واقع نشانه‌ای از افزایش استرس است. همچنین تحقیقات جدیدتر نشان می‌دهد زنانی که مقادیر بالای این آنزیم را در بزاق خود دارا هستند، شانس بارداری آنها در مقایسه با دیگر زنان 29 درصد کمتر است؛ هرچند که شواهد علمی و مکانیسم اثر در برخی از موارد به طور کامل شناخته شده نیست با این حال رادیکالهای آزاد می‌توانند به عنوان مسئول اثرات ژنوتوکسیک ثبت شده از امواج الکترومغناطیسی باشند و منجر به اختلال در باروری شوند.

رادیکالهای آزاد و آنزیم  هیدرولیتیک که با قرارگیری در معرض میدانهای الکترومغناطیسی تولید می‌شوند، می‌توانند تغییرات نامطلوب در هورمونهای مردانه و زنانه، آسیب به DNA (که آن هم به نوبه خود می‌تواند سبب اختلال در تحرک  اسپرم شود) را منجر شود.

این حد از مواجهه با تابشهای الکترومغنطیسی امروزه با استفاده از اینترنت بی‌سیم لپ‌تاپ تأمین می‌شود؛ همچنین این مواجهات می‌توانند منجر به آسیب به تخمدان و حتی سقط جنین در زنان باردار شود.

علیرغم اینکه امواج الکترومغناطیس دیده نمی شوند اما، دائما در محیط اطراف ما وجود دارند. استخوان جمجمه نازک است و هنگام رشد تقسیم سلولی سریعی دارد. بنابراین تابش امواج الکترومغناطیس می تواند به راحتی بر بافت مغزی جنین اثرگذار باشد.

سایر بیماری هایی که می توانند در اثر تابش امواج الکترومغناطیس بوجود بیایند عبارتند از :

افزایش استرس، سردرد و سرگیجه، آسم ،چاقی، لوسمی، وزوز گوش، اختلالات چشمی، جهش های DNA، مشکلات رفتاری، خستگی مزمن، اختلالات حافظه، اختلالات خواب، بیماری های عصبی، اختلالات حرکتی، تومور مغزی، سرطان، اختلالات رشدی، بیش فعالی، آلزایمر، پارکینسون، مشکلات باروری آقایان، سندرم ترس های شبانه، سقط جنین.

طبق مطالعاتی که در آوریل ۲۰۱۷ توسط محققان در دانمارک، نروژ، کره، هلند و اسپانیا انجام شد، مادرانی که در دوران بارداری خود بیشترن استفاده از وسایل الکترونیکی همچون موبایل، لپ تاپ، تبلت، سیستم های بلوتوثی، وای فای و... را داشته اند و در مقابل امواج الکترومغناطیس قرار گرفته اند، کودکانشان به نسبت قابل توجهی بیشتر به عارضه های ذکر شده مبتلا شده اند.

عوارض و خطرات ناشی از امواج الكترومغناطیسی روی جنین
آسیب‌های مغزی: استفاده مداوم از تلفن همراه و یا حضور در معرض امواج  در این دوران روی جنین اثرات زیادی دارد. در این مدت سلول‌های عصبی جنین در حال شكل‌گیری هستند وقتی كه شكل‌گیری ناقص انجام می‌شود،‌ برخی اختلالات عصبی بروز می‌كنند.
آسیبهای دی ان ای : DNA مسئول رشد و نمو جنین است و اشعه‌ها روی DNA اثر مخرب دارند. در ضمن این اشعه‌ها باعث سقط جنین نیز می‌شوند. سرطان: جنینی كه در معرض این آسیب‌هاست، بیشتر از سایرین در معرض خطر سرطان است.
آسیب‌های عاطفی: كودكانی كه در كودكی و جنینی در معرض این اشعه‌ها هستند بیشتر از سایر كودكان دچار مشكلات عاطفی می‌شوند مشكلات عاطفی و روانی باعث به وجود آمدن استرس و تنش‌های زیادی در آنها می‌شود كه سطح كیفیت زندگی‌شان را پایین می‌آورد.

 مشكلات مربوط برقراری ارتباط با دیگران: این دسته از كودكان كه در دوران جنینی بسیار در معرض اشعه‌ها بوده‌اند در بزرگسالی در مقایسه با سایر كودكان بیشتر دچار مشكلات ارتباطی می‌شوند.

شما نظر بدهید
ثبت نظر شما
نظرات کاربران
x
تا کنون نظری ثبت نشده است