لطفا صبر کنید ...

امواج الکترومغناطیسی به زبان ساده

امواج الکترومغناطیسی عبارتند از لایه هاي انرژي که در مسیر مستقیم حرکت می­کنند؛ در این لایه ها میزان انرژي به تدریج از حداقل (اصطلاحاً دره موج) به حداکثر (اصطلاحاً قله موج) میرسد و دوباره به تدریج حداقل میشود. به فاصله بین دو قله موج، "طول موج" گفته میشود.

بعنوان نمونه تفاوت رنگهاي مختلفی که دیده میشود، در طول موج آنهاست. امروزه انسان در محاصره دهها وسیله مولد امواج مغناطیسی قرار دارد که دانشمندان تخمین میزنند که انسان امروزي 200 میلیون بار بیشتر از دوران پیش از صنعتی شدن تشعشعات الکترو مغناطیسی را تجربه می کند. تمام وسایل ارتباطی بی­سیم اعم از تلفن همراه ، تلفن بی­سیم VHF ، مایکروویو، بلوتوث ، حتی گیرنده هاي رادیوئی و تلویزیونی و نیز اسباب بازیهاي کنترلی بچه ها و... براي ایجاد ارتباط با آنتن مرکزي خود امواج الکترو مغناطیسی تولید می کنند بنابراین علاوه بر امواج ساطع شده از تلفن هاي همراه و بی­سیمهاي گوناگون مورد استفاده باید به ایستگاه ها و آنتن هاي مرکزي آنها نیز بعنوان مراکز پر قدرت توجه داشت . اغلب اندازه گیري هایی که از فواصل متفاوت آنتن هاي زمینی انجام شده است نشان می دهد که قدرت موج و شدت فرکانس ارتباط مستقیم با سلامت افراد و محیط زیست دارند و بنا به اینکه چه قدرت و چه فرکانسی و طی چه مدت و در چه زمانی به بدن برخورد میکند آثار متفاوتی می تواند داشته باشد. طیف امواج الکترومغناطیس در شکل نشان داده شده است:

 

 

بسیاري از وسایل منزل مانند سشوار و ماشین لباسشویی امواج الکترومغناطیسی مضري از خود ساطع می کند که شدت آن میتواند حتی از شدت امواج الکترومغناطیسی منتشر شده در زیر دکل هاي برق فشار قوي نیز بیشتر باشد. متاسفانه در ایران فرهنگ حفاظت در برابر پرتوها و اشعه ها نهادینه نشده است.

 

از میان طیفهای مختلف امواج الکترومغناطیس، اشعه ایكس خطرناك‌تر است که بهیچ عنوان زنان باردار نباید در معرض این اشعه خطرناك قرار بگیرند. اشعه ایكس بدون بو و شكل و رنگ است اما تأثیر بسیار زیادی روی جنین دارد. سایر اشعه‌های قوی و مضر شامل آلفا، بتا و گاما است. این اشعه‌ها می‌توانند روی همه سلول‌های بدن جنین اثر بگذارند و رشد سالم او را مختل سازند. خطرات و زیان‌های ناشی از استفاده از تلفن همراه بسیار زیاد است اما به دلیل عدم افشا و انتشار اطلاعات و آمارهای بدست آمده در این زمینه این روزها مردم حتی نمی‌دانند كه باید چه بهای سنگینی را به خاطر این عدم آگاهی خود بپردازند.

این روزها از هر 5 كودك یكی به بیماری‌های روحی-روانی دچار است. این اختلالات گاه بسیار پیچیده هستند و نمی‌توان حتی به راحتی آنها را توصیف كرد؛ برخی از پزشكان معتقدند كه نسل‌های بعدی با اتفاقات عجیب و تكان دهنده جدی مواجه خواهند شد و خطرات استفاده از موبایل‌ها و تلفن‌های همراه و بطور کلی قرارگرفتن در معرض امواج و تشعشعات الکترومغناطیسی مسئول بخش عظیمی از این مشكلات خواهند بود. این خطرات كمتر از آسیب‌های ناشی از مصرف الكل و دخانیات در دوران بارداری نیست.

این روزها بیشتر مردم از بزرگ و كوچك، از تلفن همراه استفاده می‌كنند و نمی‌دانند كه سلامت خود را چگونه به خطر می‌اندازند. اشعه‌های الكترومغناطیسی تأثیرات بسیار خطرناكی روی جنین در حال رشد دارند. این امواج روی آنزیم‌ها، غدد، عضلات، هورمون‌ها، قلب و استخوان‌های جنین اثر می‌گذارند و در واقع فشارهای سلولی (بخصوص طویل المدت) باعث تخریب ساختار DNA می‌شود كه با موج عظیمی از خطرات و عوارض ناخوشایند برای مادر و جنین همراه هستند.
شما نظر بدهید
ثبت نظر شما
نظرات کاربران
x
تا کنون نظری ثبت نشده است